800 201 101

Zpětný leasing nemovitostí. Kdy vám může pomoci?

17. 2. 2020

Hypoteční úvěr si sjednáváme obvykle ve chvíli, kdy máme zájem koupit nový dům nebo byt. Co ale v případě, kdy žádnou nemovitost kupovat nechceme a pouze potřebujeme získat finanční prostředky prostřednictvím zástavy nemovitosti? Pro takové případy se vžilo označení zpětný leasing nemovitosti. O co přesně se jedná? Kdy vám může takový krok pomoci?

Co je to zpětný leasing nemovitostí

Zpětný leasing nemovitostí je zažité označení pro situaci, kdy prodáte svůj dům věřiteli a od něj získáte sjednanou kupní cenu. Nadále nejste vlastníkem nemovitosti. S novým věřitelem si však můžete sjednat nájemní smlouvu, bydlet na stejné adrese a využívat veškeré zařízení a příslušenství. Máte dohodnutou výši splátek a postupně hradíte předepsanou částku a úroky. Po zaplacení sjednané částky nemovitost přechází opět na vás a jste znovu jejím vlastníkem, pokud nebylo dohodnuto jinak.

Proč zpětný leasing nemovitostí

U zpětného leasingu nemovitostí získáváte okamžitě finanční prostředky a zároveň se nemusíte z domu nebo bytu stěhovat. Při zpětném leasingu nemovitosti vám společnost obvykle nabídne mnohem nižší úrok a zároveň výhodnější podmínky splácení než při hypotečním úvěru.

Po dobu splácení se navíc můžete kdykoliv rozhodnout, že nebudete chtít nemovitost opětovně odkoupit do svého vlastnictví a zůstat jen jako nájemce. Později si například sjednáte úvěr na jinou vybranou nemovitost.

Rizika zpětného leasingu

U zpětného leasingu nejste nadále majitelem nemovitosti. Jste pouze nájemcem a vaše práva a povinnosti jsou ošetřeny v uzavřené smlouvě.

Výhody zpětného leasingu

Výhodou zpětného leasingu je rychlé vyřízení a okamžitá výplata sjednané částky. Pronajímatel má povinnost udržovat nemovitost po dobu trvání nájemní smlouvy, proto nebudete muset hradit částky za významnější opravy v domě a v případě bytu neplatíte fond oprav. Máte dostatek času na vyřízení vaší náročné situace, a přitom není nutné žádné stěhování.

Další články

Zajímavosti

Sloučení půjček může výrazně zlevnit půjčení peněz

Sloučení půjček můžete v nabídce bank i nebankovních společností najít také pod pojmem konsolidace. Podstatou je, že několik různých úvěrových produktů, jako je například spotřebitelský úvěr, ...
Zajímavosti

Jak prodat byt s hypotékou

Hledáte nové bydlení a chcete proto prodat svůj byt? Byt je ale zajištěn hypotékou? Pokud nemáte peníze, abyste hypotéku doplatili a nemovitost zbavili zástavy, prodejte ...
Zajímavosti

Co s hypotékou po rozvodu

„Dokud nás hypotéka nerozdělí,“ mohlo by se s jistou nadsázkou dnes říkat u oltáře. Hypotéka je pro pár významný závazek. Jak se s ní vypořádat ...