Úrokové sazby hypoték
Všichni, kteří již delší dobu přemýšlí o hypotéce a stále si ji nesjednali, si jen klepou na hlavu, proč si ji nesjednali dříve. Zlaté éře hypoték již odzvonilo s rokem 2017. Do této doby mohl dostat hypotéky skoro každý, kdo o ni zažádal a to v plné výši ceny nemovitosti. Nyní vám bankovní společnosti půjčí maximálně 70 – 90 % ceny nemovitosti, rozhodující se výběr dané bankovní společnosti, ale také záleží na výši vašeho příjmu.
Co neodmyslitelně patří k úrokům
Úrok – jedná se o peněžitou částku, kterou poskytnete společnosti navíc k částce, kterou vám půjčily. Jedná se o odměnu společnosti, že vám úvěr zajistila.
RPSN – úroky jsou většinou udávány jako konečné, ale v závěru bývá ještě uvedeno RPSN – roční procentuální sazba nákladů, do kterých zapadají všechny různé poplatky. Pokud se tedy chcete zaměřit na úroky, je RPSN rozhodující faktor.
Za jednotlivými procenty se také můžete setkat se zkratkou p. a. – per annum – roční úroková sazba a zkratkou p. m. – per mensem – měsíční úroková sazba.
Úroková sazba – úroková sazba je vyjádřena procentuální sazbou a neustále se mění. Úroky se zabývá Česká národní banka, která má vše na starosti. Souběžně jsou sazby stanoveny podle dvou zásadních parametrů:
- Doba fixace – abyste měli nízkou úrokovou sazbu, bude se také přihlížet na dobu fixace, kterou si nastavíte. Doba fixace je při sepisování smlouvy důležitá, po celou tuto dobu máte jistotu, že se úroková sazba nebude měnit, takže zůstane na nízkém procentu, jestliže však budou na trhu nižší možnosti úroku, nezískáte je.
- Výše půjčky – rozhoduje také cena, kterou vám banka půjčí. V této fázi se společnosti nezaměřují na peněžitou částku, kterou vám poskytnou, ale na procenta z ceny nemovitosti, kterou vám zapůjčí – jedná se tedy o těch 70 – 90 %.
Současně také rozhodují vedlejší okolnosti:
- Rizikové pojištění úvěru – výši úrokové sazby také rozhoduje sjednání pojištění úvěru – pokud například dojde k nějaké nehodě nebo přijdete o práci, můžete si pojistit hypotéku v případě neschopnosti splácet.
- Výběr banky – banky se navzájem předhání, aby svým klientům nabídly to nejlepší, takže výši úrokové sazby udávají i vybrané společnosti.
- Výše úvěru – zde již rozhoduje cena, kterou si z banky budete chtít půjčit.
- Účet vedený u dané banky – pokud jste si vybrali společnost, u které nemáte účet, pak většinou banky vyžadují, abyste si u nich založili účet. Svým klientům zároveň poskytují i lepší podmínky úvěru.
Při sjednávání hypotéky se jistě zaměříte na mnoho ovlivňujících faktorů, prostudujte si tedy dobře všechny dostupné dokumenty, které vám poskytne. Úrokové sazby bývají většinou udávány „od“, což znamená, že pokud někde uvidíte úroková sazba 2 %, neznamená to, že se jedná o konečnou procentuální sazbu, kterou vám banka nabídne.