800 201 101

Souboj finančního leasingu a úvěru. Jak poznat vítěze?

17. 2. 2020

K finančnímu leasingu přistupujeme ve chvíli, kdy nemáme dostatek prostředků na bankovním účtu na nákladnější investici. Oblíbené financování je s využitím úvěrů nebo finančního leasingu. V posledních letech se často setkáváme i s finančním leasingem nemovitostí. Ten je určen nejen pro firmy, ale i pro domácnosti.  

Co je to finanční leasing

Finanční leasing je smluvní vztah, kdy si pronajímáte předmět do užívání od leasingové společnosti. Té platíte dohodnutou výši splátek. Na konci smluveného období dojde k převodu věci na nového majitele, vás. Po celou dobu trvání leasingu je předmět majetkem leasingové společnosti.

Výhody leasingu

Výhodou leasingu je rychlé vyřízení a skutečnost, že je leasing dostupný i pro domácnosti s nižším příjmem. Nejednáte s bankou a nemusíte procházet náročným schvalovacím procesem, jako při žádosti o úvěr.

U některých leasingů je nutná akontace až ve výši 30 %, řada společností vám ale tuto službu sjedná i bez nutnosti akontace.

Nevýhodou leasingu je pak skutečnost, že nejste majitelem dané věci a máte omezeny dispoziční práva. Jste pouze nájemcem.

Spotřebitelský úvěr při nákupu

V případě větších investic si často sjednáváme spotřebitelský úvěr u bankovní nebo nebankovní společnosti. Jedná se o úvěr neúčelový, tedy takový, kdy získané peněžní prostředky můžeme použít podle vlastního uvážení. Úroková sazba u takového úvěru je obvykle vyšší než například pro hypoteční úvěry.

Hypoteční úvěry jsou zastavené nemovitou věcí, a proto jsou poskytovány na nižší úrok.

Spotřebitelský úvěr i hypoteční úvěr je možné splácet několik desítek let, záleží na výši úvěru a konkrétních podmínkách v úvěrové smlouvě.

Při nákupu předmětu prostřednictvím úvěru se ihned stáváte majitelem.

Finanční leasing pro firmy i domácnosti

Finanční leasing využívají nejen firmy, ale i domácnosti. V minulosti se prostřednictvím leasingu financoval často nákup nákladnějšího automobilu, dnes už se běžně potkáváme i s finančním leasingem nemovitostí.

Při finančním leasingu nemovitosti nejste majitelem nemovitosti, ale platíte dohodnutou výši splátek. Majitel nemovitosti má povinnost nemovitost udržovat a vy máte nárok na užívání nemovitosti. Po uhrazení dohodnuté částky, skončení doby leasingu, přechází nemovitost na vás a jste zapsáni jako majitelé do katastru nemovitostí.

Úvěr nebo leasing pro domácnosti?

Pokud máte dostatečně vysoký příjem a můžete bez obtíží prokázat bance schopnost splácení, případně máte ručitele, zvolíte nákup na spotřebitelský nebo na hypoteční úvěr. Nejnižší úrok nabízí hypoteční úvěr. Hypoteční úvěr však není dostupný všem.

Domácnosti s nižším příjmem nebo ty, které by mohly mít problém se získáním úvěru v bance pak zvolí nákup prostřednictvím finančního leasingu.

Další články

Zajímavosti

Sloučení půjček může výrazně zlevnit půjčení peněz

Sloučení půjček můžete v nabídce bank i nebankovních společností najít také pod pojmem konsolidace. Podstatou je, že několik různých úvěrových produktů, jako je například spotřebitelský úvěr, ...
Zajímavosti

Jak prodat byt s hypotékou

Hledáte nové bydlení a chcete proto prodat svůj byt? Byt je ale zajištěn hypotékou? Pokud nemáte peníze, abyste hypotéku doplatili a nemovitost zbavili zástavy, prodejte ...
Zajímavosti

Co s hypotékou po rozvodu

„Dokud nás hypotéka nerozdělí,“ mohlo by se s jistou nadsázkou dnes říkat u oltáře. Hypotéka je pro pár významný závazek. Jak se s ní vypořádat ...