800 201 101

Sloučení půjček může výrazně zlevnit půjčení peněz

17. 2. 2020

Sloučení půjček můžete v nabídce bank i nebankovních společností najít také pod pojmem konsolidace. Podstatou je, že několik různých úvěrových produktů, jako je například spotřebitelský úvěr, kontokorent, či kreditní karta, sloučíte do jedné nové půjčky. Své závazky tak zpřehledníte a také zlevníte.

Sloučení půjček přináší hned několik výhod najednou. První z nich je snížení měsíční splátky. To je důležité, pokud se vám buď sníží příjmy, nebo naopak zvýší měsíční náklady a dosavadní splátky vás příliš zatěžují. Navíc u některých půjček můžete platit i poplatky za vedení účtu apod. Místo několika poplatků nově platíte jen jeden, případně si můžete vybrat i konsolidaci zcela bez poplatků. Sloučení půjček tak může znamenat měsíční úsporu v řádu set, ale třeba i několika tisíc korun.

Dalším významným benefitem je snížení celkové ceny za půjčené peníze. Tu neurčuje jen výše úroku, jak se mnoho lidí mylně domnívá, ale tzv. RPSN (roční procentní sazba nákladů). Ta zahrnuje nejen úrok, ale také všechny poplatky s půjčkou související. Když máte úvěrové produkty u více bank a nebankovních společností, musíte mít zpravidla i více účtů. I když hodně bank už poskytuje bankovní účty bez poplatků, někde za něj můžete platit a v takovém případě je vhodné zároveň s konsolidací pouvažovat i o změně účtu někam, kde vás uložení vašich peněz nebude nic stát. Navíc ne každý zvládá mít neustále na paměti, kolik kdy do které banky má poslat peněz a platit jednu půjčku je pro něj daleko jednodušší. Sloučení půjček navíc představuje většinou i šanci půjčit si nějaké peníze navíc. I když tak získáte 10, nebo třeba i 50 tisíc, celková výše splátky a RPSN bude stále ještě výhodnější, než před sloučením.

Ale ani sloučení půjček není zcela bez rizik. Měli byste si dát pozor na podmínky původních úvěrových smluv. Pokud jste třeba k půjčce získali před časem dárek, může si věřitel jeho hodnotu nechat proplatit. U některých, většinou starších smluv můžete také narazit na sankce za předčasné splacení. Než se pro sloučení půjček rozhodnete, prostudujte si, k čemu jste se zavázali. Pozor také na to, že někdy dostanete na svůj účet i peníze na úhradu původních závazků. Ty nelze použít na nic jiného, než na splacení půjček či doplacení kreditní karty. To, že jste původní závazky skutečně ukončili, může chtít ten, kdo vám konsolidaci poskytl, doložit. Někdy je proto jednodušší, když se dohodnete na přímé platbě na účet původního věřitele. Ale pozor, nesmíte poslat částku jen od oka, ale nechte si výši půjčky k doplacení vyčíslit, případně se podívejte do svého internetového bankovnictví, pokud takový údaj uvádí.

Konsolidaci můžete často vyřídit i z domova online nebo telefonicky, ale vždy budete potřebovat původní smlouvy. Zejména u vyšších půjček pak bude věřitel chtít doložení příjmů (potvrzení o výši příjmů, případně daňové přiznání) a také souhlas s nahlédnutím do tzv. úvěrových registrů (BRKI, NRKI a Solus). Zjistěte si také předem, zda vybrané sloučení se týká právě vašich půjček. V podmínkách konkrétní konsolidace je vždy uvedeno, jaké půjčky lze sloučit. Většina poskytovatelů je omezuje jak částkou, tak dobou splácení. Každopádně sloučení půjček se vyplatí, ale abyste našli to nejlepší řešení přesně pro vás, porovnejte si více nabídek. K tomu vám mohou pomoci srovnávače půjček a online kalkulačky.

Další články

Zajímavosti

Jak prodat byt s hypotékou

Hledáte nové bydlení a chcete proto prodat svůj byt? Byt je ale zajištěn hypotékou? Pokud nemáte peníze, abyste hypotéku doplatili a nemovitost zbavili zástavy, prodejte ...
Zajímavosti

Co s hypotékou po rozvodu

„Dokud nás hypotéka nerozdělí,“ mohlo by se s jistou nadsázkou dnes říkat u oltáře. Hypotéka je pro pár významný závazek. Jak se s ní vypořádat ...
Zajímavosti

Jak získat podnikatelský úvěr

Mnohdy nutnou vstupenkou do podnikání je zejména pro malé a střední podnikatele úvěr. Jak obtížné je jeho získání a co musíte splnit? Bankovní nebo nebankovní ...