800 201 101

Jak získat podnikatelský úvěr

17. 2. 2020

Mnohdy nutnou vstupenkou do podnikání je zejména pro malé a střední podnikatele úvěr. Jak obtížné je jeho získání a co musíte splnit?

Bankovní nebo nebankovní úvěr

I pro podnikatelské půjčky platí obecné zásady: Nebankovní společnosti jsou ochotné půjčit širšímu spektru zájemců. Zpravidla nemají problém se začínajícími podnikateli, často není na překážku ani zápis v registru dlužníků.

Úroková sazba je však zpravidla vyšší a daleko spíše záleží na zodpovědnosti podnikatele samého, aby si zodpovědně rozvážil, zda půjčka nebude nad jeho síly. Banka by tak měla být prvním místem, kam půjdete o úvěr žádat.

Trh s půjčkami je poměrně rozsáhlý

Dobrou zprávou pro začínající podnikatele je, že nabídka existuje a banky na podnikatele myslí. Úvěry jsou dostupné pro nové podnikatele i pro ty, kteří se již na trhu nějakou dobu pohybují.

Podmínky jsou benevolentní, vzít si na úvěr můžete částku přesahující i několik milionů. Často lze využít nezajištěný úvěr, nemusíte tak ani ničím ručit. Úvěr si lze vzít na cokoli. Takto vstřícně má nastavené podmínky například Moneta Money Bank, která nabízí živnostníkům úvěry až do hodnoty 2,5 milionu korun.

Podobně si za své vzala podporu začínajících podnikatelů, kteří ještě nemohou nabídnout rozsáhlou podnikatelskou historii, také Česká spořitelna. Půjčka je tak pro ně dostupná ihned po založení živnosti.

Na co se banka primárně zaměří?

Jak v případě běžných spotřebitelských úvěrů, tak i z hlediska firemních úvěrů zajímá banku na prvním místě vaše platební morálka.

Nevyřešené závazky z minulosti budou pro současné banky představovat jednoznačnou překážku při žádosti o úvěr. Máte-li již jinou půjčku, na překážku to být z pohledu nového úvěru nemusí, jestliže ji řádně splácíte.

Jasnou „stopkou“ jsou z pohledu bankovních institucí samozřejmě i záznamy o tom, že se nacházíte v konkurzu či v likvidaci.

Zajištěný úvěr vám zpravidla přinese lepší možnosti: Vyšší limity nebo výhodnější úvěrovou sazbu. Ačkoli jsou nezajištěné úvěry na trhu dostupné rovněž, musíte počítat s tím, že banka vám nedá tak výhodné podmínky. Navíc na vás bude hledět přísnější optikou. Musíte ji zkrátka přesvědčit o tom, že se vám v podnikání daří nebo že váš záměr je životaschopný.

Na klasický úvěr dosahujete jen obtížně? Schůdným řešením může být například nemovitostí podepřená americká hypotéka. Nováček má slušnou šanci získat finanční „injekci“ i prostřednictvím kontokorentu.

Jak zvýšit svoje šance na úspěch

Banka zkrátka potřebuje jasné důkazy o tom, že vaše podnikání funguje. Proto má smysl založit si vhodně vybraný účet. Budou-li vám z něj pravidelně odcházet platby a pravidelně na něj i prostředky přicházet, jde o vcelku jasný signál, že jste spolehlivým klientem, který pro banku znamená jen malé riziko.

Výpis z dřívějšího bankovního účtu navíc může být klíčovým dokladem, který otevře cestu k penězům podnikateli-začátečníkovi.

Zcela zásadní pro podnikatele s nulovou historií je pak kvalitně zpracovaný podnikatelský záměr. Ten bude doplňovat finanční rozvaha. Velmi dobře byste si v jejich rámci měli rozmyslet, čemu se chcete věnovat, kam se se svým podnikáním chcete dostat a jak toho docílíte. Nezapomeňte podrobně zmapovat svou výchozí situaci: Máte zázemí, vybavení, prostory?

Další články

Zajímavosti

Sloučení půjček může výrazně zlevnit půjčení peněz

Sloučení půjček můžete v nabídce bank i nebankovních společností najít také pod pojmem konsolidace. Podstatou je, že několik různých úvěrových produktů, jako je například spotřebitelský úvěr, ...
Zajímavosti

Jak prodat byt s hypotékou

Hledáte nové bydlení a chcete proto prodat svůj byt? Byt je ale zajištěn hypotékou? Pokud nemáte peníze, abyste hypotéku doplatili a nemovitost zbavili zástavy, prodejte ...
Zajímavosti

Co s hypotékou po rozvodu

„Dokud nás hypotéka nerozdělí,“ mohlo by se s jistou nadsázkou dnes říkat u oltáře. Hypotéka je pro pár významný závazek. Jak se s ní vypořádat ...