800 201 101

Jak prodat byt s hypotékou

17. 2. 2020

Hledáte nové bydlení a chcete proto prodat svůj byt? Byt je ale zajištěn hypotékou? Pokud nemáte peníze, abyste hypotéku doplatili a nemovitost zbavili zástavy, prodejte ji i s hypotékou. Jedná se o celkem běžnou situaci, která má několik možných řešení. Pojďme si je ukázat.

Zaplacení hypotéky financemi z prodeje

V takovém případě se z kupní ceny za byt odečte aktuální výše úvěru, tedy toho, co dosud nebyl splacen, a zbylá část vám bude vyplacena. K této variantě může dojít pouze po vzájemné shodě mezi vámi, kupujícím a především bankou, která si celý prodej „ohlídá.“ Kupující samozřejmě musí mít dostatek financí. V jiném případě je možné také tuto hypotéku převést na nového majitele, ovšem s podmínkami, které jste si s bankou vyjednali vy. Banka pak ověřuje finanční zázemí nového klienta.

Úvěr pro kupujícího

Další možností je prodej nemovitosti, čímž dojde k úhradě vašeho úvěru. Na kupovanou nemovitost si zároveň kupující u stejné banky vezme nový úvěr. Je to o něco výhodnější způsob pro kupujícího, neboť si může nastavit pro sebe přijatelnější parametry, jako je nižší úrok, doba splácení a podobně.

Převod hypotéky na jinou zástavu

Pokud máte možnost vyřešit zástavu převodem na jinou nemovitost, třeba na jiný byt, domek nebo třeba chalupu, využijte jí. Jedná se o snadné řešení, které vyžaduje pouze souhlas banky a její odborný odhad, že nová nemovitost odpovídá hodnotě zástavy. Banka poté vytvoří dodatek smlouvy o hypotečním úvěru a nechá na katastru nemovitostí vymazat zástavu z původní nemovitosti a zajistí zápis na nemovitost jinou.

Vypořádání mezi bankami – penězi kupujícího

Další možností, jak vypořádat hypotéku na prodávaném bytu, je hypotéka kupujícího u jiné banky. Nová banka pošle peníze za koupi bytu po návrhu na vklad nového zástavního práva na katastr nemovitostí, a to nejprve přímo původní bance na umoření této hypotéky. Důvodem je potřeba vymazat poznámku z listu vlastnictví. Pokud částka nestačí, musí se dofinancovat z vlastních prostředků.

Odložení prodeje

Nový zákon o spotřebitelském úvěru zamezil nešťastné praktiky bank, které sankcionovaly dlužníky za předčasně splacenou hypotéku. To už dnes neplatí. Ale jen u nových smluv. Smlouvy uzavřené před účinností tohoto zákona těmto poplatkům stále podléhají. Vzhledem k tomu, že se může jednat o velmi vysoké částky, je vhodné odložit prodej nemovitosti až na konec období fixace. Toto období je totiž bez finančních sankcí. Pokud máte obavu, že nový kupující nebude chtít čekat, můžete s ním sepsat smlouvu o smlouvě budoucí kupní, případně mu i umožnit bydlení formou podnájmu.

Vše jen se souhlasem banky

Veškeré převody a ujednání je třeba řešit v součinnosti s bankou. I na katastru je pravděpodobně poznámka, která zakazuje převod nebo zatížení nemovitosti další zástavou. Původní zápis tak nebude smazán bez písemného souhlasu banky, stejně tak nebude moci bez jejího souhlasu dojít ke změně vlastníka.

Další články

Zajímavosti

Sloučení půjček může výrazně zlevnit půjčení peněz

Sloučení půjček můžete v nabídce bank i nebankovních společností najít také pod pojmem konsolidace. Podstatou je, že několik různých úvěrových produktů, jako je například spotřebitelský úvěr, ...
Zajímavosti

Co s hypotékou po rozvodu

„Dokud nás hypotéka nerozdělí,“ mohlo by se s jistou nadsázkou dnes říkat u oltáře. Hypotéka je pro pár významný závazek. Jak se s ní vypořádat ...
Zajímavosti

Jak získat podnikatelský úvěr

Mnohdy nutnou vstupenkou do podnikání je zejména pro malé a střední podnikatele úvěr. Jak obtížné je jeho získání a co musíte splnit? Bankovní nebo nebankovní ...