800 201 101

Hypotéka s ručením nemovitostí

17. 2. 2020

V současné době je sjednání hypotéky velice obtížné, banky mají totiž velice přísná pravidla, komu hypotéku dají, obzvláště při půjčování vysokých částek. Ceny nemovitostí jdou stále nahoru a situace prozatím nevypadá na změnu. Každý mladý pár, který si chce hypotéku sjednat, rychle narazí, protože Česká národní banka stanovila tak přísná pravidla, že bankovní společnosti mohou půjčovat maximálně 90 % ceny nemovitosti včetně pozemku. Jestliže máte zájem o úrok za lepších podmínek, dostáváte maximálně 80 % ceny nemovitosti včetně pozemku. Zbylou částku si tedy musíte doplatit z vlastních zdrojů, což bývá docela nereálné, protože platit nájem o současně ještě šetřit peníze na hypotéku je složité. Existuje však ještě jedna možnost – ručení nemovitostí jinak také řečeno dozajištění hypotečního úvěru. Můžete bance nabídnout nějakou nemovitost, kterou vložíte do zástavy.

Jakou nemovitostí lze ručit

  • byt nebo dům
  • rekreační objekt – chata (jestliže chcete zastavit chatu, můžete mít občas komplikace, záleží vždy na dané bankovní společnosti)
  • stavební pozemek

Všechny nemovitosti nebo pozemek musí být nezbytně v osobním vlastnictví, zapsána v katastru nemovitostí, a také musí mít vlastní číslo popisné.

Jak lze ručit nemovitostí

Dávat nemovitost jako záruku za hypotéku bývá docela časté, ale také ne příliš jednoduché. Ručení se rozlišuje podle daných kritérií:

  • Ručení vlastní postavenou nemovitostí – pokud si půjčujete peníze, abyste rekonstruovali dům, ve kterém bydlíte, pak můžete ručit touto nemovitostí. Stačí si pozvat finančního odhadce, který dá bance podklady k tomu, jaká je cena vaší nemovitosti a zda bude stačit na pokrytí částky, kterou si chcete půjčit.
  • Ručení kupovanou nemovitostí – ručit kupovanou nemovitostí je také jednoduché, problémy bývají v případě, že si berete úvěr na nemovitost, kterou budete teprve stavět. Záleží vždy na dané bankovní společnosti, pokud nemovitost vezme do zástavy nebo bude vyžadovat ještě další ručení.
  • Ručení jinou nebo více nemovitostmi – ručit můžete i nemovitostí, která není vaše, pokud s tím majitelé nemají problém. Nejčastěji se využívají nemovitosti nebo pozemky rodičů. Souběžně můžete ručit i nemovitostí svojí a třetí osoby, abyste pokryli celou hodnotu úvěru.

Za předpokladu, že chcete ručit nemovitostí, dobře si vše promyslete. Pokud se s platbou zpozdíte nebo nebudete platit, banka vám zabaví vše, čím ručíte.

Vyvázání nemovitosti ze zástavy

Někteří nechávají nemovitost v zástavě po celou dobu, po kterou čerpají úvěr, je to však zbytečné a současně i riskantní. Nemovitost je možné z hypotéky vyvázat po splacení více jak poloviny úvěru. Každá bankovní společnost to má však nastavené jinak, proto věnujte dostatek pozornosti sepsané smlouvě, která vymezuje všechny předem stanovené parametry hypotéky.

Další články

Zajímavosti

Sloučení půjček může výrazně zlevnit půjčení peněz

Sloučení půjček můžete v nabídce bank i nebankovních společností najít také pod pojmem konsolidace. Podstatou je, že několik různých úvěrových produktů, jako je například spotřebitelský úvěr, ...
Zajímavosti

Jak prodat byt s hypotékou

Hledáte nové bydlení a chcete proto prodat svůj byt? Byt je ale zajištěn hypotékou? Pokud nemáte peníze, abyste hypotéku doplatili a nemovitost zbavili zástavy, prodejte ...
Zajímavosti

Co s hypotékou po rozvodu

„Dokud nás hypotéka nerozdělí,“ mohlo by se s jistou nadsázkou dnes říkat u oltáře. Hypotéka je pro pár významný závazek. Jak se s ní vypořádat ...