800 201 101

Doplacení hypotéky

17. 2. 2020

Doplacení hypotéčního úvěru se odvíjí od zvoleného a nastaveného způsobu jeho splácení. Volbu způsobu splátek je možné dohodnout ve chvíli dojednávání podmínek získání úvěru s konkrétní bankou. Jaké existují způsoby splácení a jakým způsobem je tak možné doplatit hypotéku?

Nejběžnější splácení – anuitní

Splácení hypotéky anuitní splátkou znamená stálou platbu hrazenou v pravidelných časových úsecích. Taková splátka obsahuje nejen část úrokovou ale také část jistiny.  V počátečních splátkách je úroková částka ve splátce obsažená větším podílem, který se postupem času a úhradou plateb postupně obrací. Platba probíhá ve stejné částce po celou dobu fixace úrokové sazby.

Po skončení fixačního období je hypoteční úvěr podroben hodnocení a upravuje se dle aktuálních podmínek na další fixní období. Toto „mezidobí“ je možné využít k refinancování hypotéky u jiné banky nebo k jejímu dřívějšímu doplacení.

Splátka progresivní formou

Splácení hypotéky probíhá formou zvyšování velikosti splátky. Měsíční splátka je vždy po dobu jednoho roku stejná a po uplynutí této doby se zvyšuje o daný koeficient. Koeficient reaguje na momentální situaci na trhu ale i v samotné bance. Tento typ úhrady hypotéky může být výhodný pro mladší osoby, které nižší splátky na počátku splácení využijí k rychlejší výstavbě nebo vybavení obydlí.

Splátka degresivní formou

V tomto případě se jedná o postupně snižující se částku splátky. Opět je měsíční splátka pod dobu jednoho roku ve stejné výši, ale na další období se na základě koeficientu konkrétní banky snižuje. Je to způsob, který volí lidé, kterým finanční zázemí umožní soustředit vyšší platební zatížení na počáteční fázi splácení úvěru a úlevu odsouvají na závěr sjednaného doby až do úplného doplacení.

Uzavření hypotéky s odloženou splátkou jistiny

Zde se jedná o kombinovaný úvěr, při kterém je placena jen úroková část úvěru, a to po sjednanou dobu odkladu splátky jistiny. Po uplynutí této doby se navazuje anuitním způsobem splácení. Konečná splátka pak tedy logicky vzroste. Tento typ splátek je výhodný pro ty, kdo řeší hypotéku investicí do dalšího peněžního produktu, jako je penzijní připojištění, stavební spoření, kapitálové nebo investiční životní pojištění, podílové fondy a podobně.

Doplacení hypotéky předčasným splacením úvěru

V současné době je možné splatit hypoteční úvěr v podstatě kdykoli. Není to však zcela bez poplatků. Zákon umožňuje bankám si v případě předčasného splacení nárokovat náhradu účelně vynaložených nákladů, které vznikají v souvislosti s tímto předčasným splacením. Ne však již jiné poplatky, jak bylo zvykem dříve. Aktualizované znění zákona o spotřebitelském úvěru dřívější praktiky bank výrazně omezilo.

Další články

Zajímavosti

Sloučení půjček může výrazně zlevnit půjčení peněz

Sloučení půjček můžete v nabídce bank i nebankovních společností najít také pod pojmem konsolidace. Podstatou je, že několik různých úvěrových produktů, jako je například spotřebitelský úvěr, ...
Zajímavosti

Jak prodat byt s hypotékou

Hledáte nové bydlení a chcete proto prodat svůj byt? Byt je ale zajištěn hypotékou? Pokud nemáte peníze, abyste hypotéku doplatili a nemovitost zbavili zástavy, prodejte ...
Zajímavosti

Co s hypotékou po rozvodu

„Dokud nás hypotéka nerozdělí,“ mohlo by se s jistou nadsázkou dnes říkat u oltáře. Hypotéka je pro pár významný závazek. Jak se s ní vypořádat ...