800 201 101

Co s hypotékou po rozvodu

17. 2. 2020

„Dokud nás hypotéka nerozdělí,“ mohlo by se s jistou nadsázkou dnes říkat u oltáře. Hypotéka je pro pár významný závazek. Jak se s ní vypořádat po rozvodu?

Bez vzájemné domluvy to nepůjde

Statisticky se rozpadá přibližně polovina všech manželství. Hypotéka je však většinou jediný způsob, jak dosáhnout na vlastní domov. Co ale s nevyřešeným závazkem v případě, že bývalí manželé spolu již nechtějí dál žít?

Situace je řešitelná, překážkou k nalezení východiska jsou však většinou vyhrocené emoce. Dvojice spolu často odmítá komunikovat. Což je problém, protože ačkoli netvoříte dále pár, z pohledu banky je závazek dále váš společný.

Scénář ideální: Skutečně se domluvíte

Ideální samozřejmě je, pokud se nemusí v nastavení úvěru měnit vůbec nic. Nemovitost si necháte poctivě rozdělenou na dvě poloviny a dále oba svorně rovným dílem splácíte i původní hypoteční úvěr.

Případně se dokážete v klidu usnést na tom, na koho se nemovitost převede a kdo si spolu s ní ponechá i hypotéku a bude platit splátky tak, jak byly na počátku nastaveny, ale už sám. Ačkoli byste tento stav bance oznámit měli, neboť měníte rodinný stav, mnohdy se tak neděje a přesun hypotéky na jednoho z páru proběhne ve vší tichosti, aniž se to banka dozví.

V praxi je však většinou podobný ideální vývoj událostí kvůli vzájemně pošramoceným vztahům nereálný. Navíc banky upozorňují, že máte-li dobré vztahy po rozvodu, ještě to nemusí znamenat, že problémy nenastanou v budoucnu. Jakmile totiž jeden přestane splácet, zodpovědnost automaticky padá na druhého. Hypotéku převést pouze na jednoho i formálně tak má svůj význam.

Hypotéku si nechá pouze jeden

Složitější situace nastává, když si jeden chce hypotéku i s domem nechat a dál míní v nemovitosti bydlet a druhý se nespokojí s gentlemanskou dohodou, nemíní se vzdát svých práv a hodlá se ze závazku vyvázat oficiální cestou. Neměl by totiž odejít s prázdnou a jeho protějšek by ho měl z nemovitosti vyplatit. Na to řada lidí ovšem nemá potřebné prostředky.

Často pak nezbývá, než si na vyplacení bývalého manžela či manželky vzít další úvěr, případně si nechat hypotéku refinancovat, respektive navýšit o požadovanou sumu. A to může trvat poměrně dlouho. Čas není navíc jediným nepřítelem v této situaci.

Pro jednotlivce jsou často platební podmínky původního úvěru nad jeho síly. Své k této situaci má co říci i banka, která musí potvrdit vyvázání původního spoludlužníka a stávajícího majitele nemovitosti, tedy jednotlivce, bude znovu posuzovat, jako kdyby žádal o nový úvěr. Banka totiž samozřejmě nestojí o to, abyste splácet časem nemohli.

Nemovitost se prodá

Nejschůdnější volbou tak mnohdy bývá prodej nemovitosti a doplacení zbývající části úvěru z utržených peněz. Ovšem pozor, mohou vám hrozit sankce za předčasné splacení, jestliže se doplacení úvěru neshodne s termínem fixace.

Strategie „my spolu nemluvíme“ tedy skutečně není nejlepší cestou, jak závazky elegantně vypořádat. Jestliže nicméně „válečný stav“ přetrvá a vy se neshodnete na žádném scénáři, dostanete se se svým exprotějškem až k soudu.

Další články

Zajímavosti

Sloučení půjček může výrazně zlevnit půjčení peněz

Sloučení půjček můžete v nabídce bank i nebankovních společností najít také pod pojmem konsolidace. Podstatou je, že několik různých úvěrových produktů, jako je například spotřebitelský úvěr, ...
Zajímavosti

Jak prodat byt s hypotékou

Hledáte nové bydlení a chcete proto prodat svůj byt? Byt je ale zajištěn hypotékou? Pokud nemáte peníze, abyste hypotéku doplatili a nemovitost zbavili zástavy, prodejte ...
Zajímavosti

Jak získat podnikatelský úvěr

Mnohdy nutnou vstupenkou do podnikání je zejména pro malé a střední podnikatele úvěr. Jak obtížné je jeho získání a co musíte splnit? Bankovní nebo nebankovní ...