800 201 101

Co je refinancování hypotéky? Je pro vás výhodné?

17. 2. 2020

O refinancování půjček a úvěrů slýcháváme často. Jak je to ale s refinancováním hypotéky? Je možné k takovému kroku přistoupit? Jak je to s fixační lhůtou a jak dlouho trvá vyřízení? Zjistěte, zda je pro vás refinancování hypotéky výhodné.

Co je refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky znamená, že stávající dluh převedete k jinému věřiteli a zároveň nemovitost zaručíte u daného subjektu.

Nový poskytovatel úvěru uhradí veškeré stávající závazky současné bance (nebo nebankovní společnosti) a provede se výmaz v katastru nemovitostí. Zároveň se sjednává nový úvěr s jinou institucí. V její prospěch se zapíše nová zástava do katastru nemovitostí a nadále se při splácení úvěru postupuje podle nově sjednaných podmínek.

Kdy je refinancování hypotéky nejvýhodnější

K refinancování hypotéky můžete přistoupit kdykoliv, ale banka si může stanovit různé sankce a penále. Proto je nejvýhodnější k refinancování přistoupit v termínu konce fixačního období. Mimo tuto lhůtu vám banka započítá určité poplatky navíc.

Na konci fixačního období však máte nárok převést úvěr k jinému poskytovateli zcela bez poplatků. Stejný nárok máte i v případě, kdy se jedná o překlenovací úvěr ze stavebního spoření.

Refinancování hypotéky je poměrně jednoduchou záležitostí, nejvíce času připadne na vyřízení žádosti na katastru nemovitostí, kdy je lhůta pro vyřízení změny 30 dní.

Zpravidla trvá refinancování hypotéky asi 1 až 2 měsíce.

Proč refinancovat hypotéku

K refinancování hypotéky se přistupuje v případě, kdy vám jiný poskytovatel nabídne výhodnější podmínky. Někdy je to nižší úroková sazba jindy pohodlnější splácení. Dokonce se setkáme s případy, kdy klienti refinancují hypotéku k nebankovní společnosti protože právě ta jim nabídne pevný úrok po celou dobu splácení. Ačkoliv budou splácet vyšší úrok, často si můžou výrazně prodloužit dobu splácení a tím si zajistit nižší měsíční splátku. Zároveň mají možnost vkládat kdykoliv mimořádnou splátku, úvěr zcela uhradit dříve nebo znovu refinancovat.

Další články

Zajímavosti

Sloučení půjček může výrazně zlevnit půjčení peněz

Sloučení půjček můžete v nabídce bank i nebankovních společností najít také pod pojmem konsolidace. Podstatou je, že několik různých úvěrových produktů, jako je například spotřebitelský úvěr, ...
Zajímavosti

Jak prodat byt s hypotékou

Hledáte nové bydlení a chcete proto prodat svůj byt? Byt je ale zajištěn hypotékou? Pokud nemáte peníze, abyste hypotéku doplatili a nemovitost zbavili zástavy, prodejte ...
Zajímavosti

Co s hypotékou po rozvodu

„Dokud nás hypotéka nerozdělí,“ mohlo by se s jistou nadsázkou dnes říkat u oltáře. Hypotéka je pro pár významný závazek. Jak se s ní vypořádat ...